Közszolgálati technikus
Rendészet és közszolgálat ágazat képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Választható szakmairányok: Közigazgatási ügyintéző szakmairány, Rendészeti technikus szakmairány.
A közszolgálati technikus a közszolgálat széles szakmai vertikumán belül részletesen megismerkedik a közigazgatási tevékenység-terület szabályaival, sajátosságaival, a rendészeti, a magánbiztonsági tevékenység, valamint a rendvédelmi életpálya sajátosságaival, a leendő választott hivatás fontosabb szakmai elemeivel. A képzési folyamat során a gyakorlati képzés keretében a közigazgatási technikus megismerkedik kormányhivatalok tevékenység-rendszerének, a magánbiztonsági szolgáltató szervezetek, a büntetés-végrehajtás, a katasztrófavédelem-tűzoltóság, valamint a rendőrség tevékenységének legfontosabb elemeivel.
Ajánlott azon fiatalok számára, akik éreznek magukban elhivatottságot az államigazgatás, a közigazgatás, a közrend, a közbiztonság, a köz- és magánbiztonság területén az emberek mindennapi biztonságos életkörülményeinek biztosításához és fenntartásához. Elengedhetetlen, hogy legyen megfelelő számú szakember, aki a társadalom ilyen irányú igényeit kimagasló színvonalon tudja biztosítani.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Jó szövegértés, logikus gondolkodás, kommunikációs és kapcsolatteremtő készség, együttműködés, illemtudó, betartja az alapvető viselkedési normákat.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- külső és belső kapcsolattartást és kapcsolat lezárását szolgáló iratokat, leveleket, egyéb dokumentumokat készít, szerkeszt, kezel, tárol;
- ellátja a feladatkörébe tartozó irodai készletgazdálkodási, adminisztrációs feladatokat, közigazgatási eljárás keretén belül jogkörében hivatalból vagy kérelemre hatósági eljárást, vagy hatósági ellenőrzést folytat le;
- ügyviteli munkafolyamatokat szervez és irányít, iratkezelési feladatokat és adminisztratív teendőket lát el;
- irodatechnikai, információs és kommunikációs eszközöket kezel és használ;
- ügyintézői és ügyfélszolgálati feladatokat lát el;
- feladatkörébe tartozó eljárást folytat le;
- tájékoztatást ad, adatszolgáltatást végez szóban és írásban;
- feladatkörébe tartozó közigazgatási ügyekben döntés-előkészítést és támogató feladatokat végez;
- ellátja a munkakörébe tartozó ügycsoporttal összefüggő feladatokat;
- önállóan végzi a hatáskörébe tartozó közigazgatási eljárási ügyeket;
- kezeli a felmerülő ügyfélkonfliktusokat;
- őrzési tevékenységet végez különböző védelmi szintű létesítményekben;
- ellátja a belső és a közterületi járőrszolgálatot, ellenőrzi a helyszínt a riasztásra kivonuló biztonsági szolgálat tagjaként;
- a megbízó írásbeli utasítása alapján információt gyűjt;
- ellenőrzi a közterületeket;
- szállítmánykísérési feladatokat végez, biztosítja a pénz-, értékszállítást a létesítmény területén;
- intézkedik rendkívüli eseményekkor, szükséghelyzetekben, közveszély-elhárításban;
- visszatartja a bűncselekményen, vagy szabálysértésen tetten ért személyt;
- alkalmazza a támadáselhárító eszközöket és a kényszerítő testi erőt a szakmai szabályok szerint;
- együttműködik a feladat-végrehajtásban érintett hatóságokkal, a rendvédelmi szervekkel, a biztosításban résztvevő biztonsági szolgálatokkal, szervezőkkel;
- lőfegyvert használ;
- alkalmazza a tevékenységére vonatkozó jogszabályokat és egyéb jogi normákat, valamint a speciális szakmai, továbbá etikai szabályokat.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
Jelentkezési lapra irandó kód: 1700
Pontszámítás: tanulmányi pontok+felvételi pontok 50-50 %-ban számítanak ( a tanulmányi pontok az általános iskola 7. osztály év végi, és a 8. osztály félévi magyar nyelv és irodalom, matematika, történelem, idegen nyelv és egy választott természettudományos tantárgy eredménye alapján kerül megállapításra).
Egészségügyi alkalmassági vizsgálaton meg kell felelni.